Obróbka metalu może obejmować różne operacje pozwalające na ukształtowanie poszczególnych elementów w sposób przewidziany przez projektanta danego detalu lub urządzenia. Wśród procesów technologicznych wykonywanych szczególnie często znajduje się gięcie blach. Dowiedz się, jak ono wygląda i sprawdź, jaką metodą się je wycenia.
Na czym polega gięcie blach i jak się je przeprowadza?
Gięcie blach jest formą obróbki plastycznej, a więc pozwalającej na uzyskanie odpowiedniej geometrii materiału w wyniku oddziaływania siłą umożliwiającą przekroczenie granicy sprężystości konkretnego stopu i spowodowanie jego trwałego odkształcenia w sposób zgodny z przygotowanymi planami. Obróbkę plastyczną blach można prowadzić na wiele sposobów, jednak do najpopularniejszych metod należy korzystanie z pras krawędziowych. Przy ich użyciu blachę można wielokrotnie zaginać pod rozmaitymi kątami, używając właściwie wyprofilowanej matrycy i dociskającego materiał stempla. Arkusze są układane na stole roboczym maszyny, gdzie znajduje się belka z zamocowaną matrycą i pozycjonowane za sprawą odsuniętego na ustaloną odległość zderzaka. Następnie dzięki siłownikom hydraulicznym opuszczany jest element nazywany belką górną, do którego przytwierdzony jest stempel. Po wykonaniu pierwszego zagięcia blacha zostaje przemieszczona, a urządzenie wykonuje kolejne operacje.
Jak wycenia się gięcie blach?
Usługa gięcia blach jest wyceniana w zależności od nakładów pracy koniecznych do wykonania konkretnego detalu, a także przy uwzględnieniu wielkości zamawianej serii, ponieważ przy większych zleceniach koszty przygotowania rozkładają się na wiele produktów, przez co cena jednostkowa może być niższa. Szczegółowa wycena jest możliwa po przedstawieniu rysunków technicznych i specyfikacji zamówienia.