Aluminium - charakterystyka, zalety, metody obróbki
Przygotowanie elementów wykonanych z metalu wiąże się z koniecznością wcześniejszego nadania mu odpowiednich parametrów, zarówno jeżeli chodzi o geometrię poszczególnych detali, jak i wykończenie powierzchni. Zwykle nieodzowna okazuje się więc zarówno obróbka termiczna np. hartowanie, jak i poprzedzająca ją mechaniczna m.in. frezowanie czy cięcie. Aluminium, stal czy stopy miedzi mają jednak nieco inne właściwości, stąd wykorzystywane technologie lub konkretne narzędzia mogą się od siebie nieco różnić. Przekonajmy się, czym wyróżnia się aluminium i sprawdźmy, jak się je kształtuje.
Czym charakteryzuje się aluminium?
Aluminium to składnik wielu stopów, które zawdzięczają mu swoją niską masę wynikającą ze stosunkowo małej gęstości, a także znakomitą przewodność cieplną i elektryczną. Aluminium jest również dość odporne na korozję, a wzmocnione odpowiednimi dodatkami stopowymi również sztywne i wytrzymałe na odkształcenia. Jest używane w licznych konstrukcjach np. stolarce okiennej, a także przy produkcji maszyn, urządzeń i pojazdów oraz przedmiotów codziennego użytku.
Jak obrabia się stopy aluminium?
Aluminium może być obrabiane na różne sposób, najczęściej w grę wchodzi jednak obróbka skrawaniem, a więc frezowanie, toczenie oraz wiercenie. We wszystkich tych przypadkach ostateczną formę uzyskuje się, używając krawędzi tnących przemieszczanych względem materiału o wyższej od niego twardości – frezu, noża tokarskiego czy wiertła. Możliwa jest też obróbka wykorzystująca plastyczność materiału np. podczas cięcia mechanicznego czy wykrawania blach. Dość często stosowane są też technologie cięcia termicznego np. z użyciem lasera. Popularna jest także zmiana własności powierzchni tego metalu m.in. za sprawą jego anodyzowania i towarzyszącego mu barwienia.